Jak vybrat kuchyňského robota?

Správně zvolený kuchyňský robot by měl být při práci v kuchyni Vaší pravou rukou. Ne spotřebičem, který jen zabírá místo. Už jen kvůli tomu, že nepatří mezi nejlevnější.

 

Při výběru je potřeba položit si následující otázky:

  • Jak často budeme robota používat?
  • Na co ho budeme používat?
  • Pro kolik lidí budeme pokrmy připravovat?
  • Bude mít své místo, či jej budeme uklízet?

 


 

Obecně rozlišujeme 2 typy kuchyňských robotů – planetární a středové

 

jak vybrat kuchyňského robota

 

Planetární kuchyňské roboty jsou zárukou těch nejlepších výsledků. Středové roboty vystačí pouze pro nenáročné kuchaře. Je to především z důvodu odlišného procesu míchání.

 

  • U planetárního robota se setkáme s metlami, jež přesně kopírují nádobu. Zároveň se také otáčí kolem své osy. Suroviny se tak lépe promíchají.

 

  • U středového typu kuchyňského robota se otáčí jedna metla kolem své osy, nedochází však k otáčení celého systému. Nemusí tak dojít ke kompletnímu promíchání.

 


 

Další parametry

 

Příkon a materiál

  • Aby byl kuchyňský robot skutečným pomocníkem, neměla by hodnota příkonu klesnout pod 500 W, ideálně by měla dosáhnout alespoň dvojnásobku, tedy 1000 W. Tělo robota může být plastové či kovové, nástavce by měly být z nerezové oceli.

Objem nádoby

  • Zde přichází na řadu zmiňovaná otázka, pro kolik členů budeme pokrmy připravovat. Na trhu se objevují varianty od 0,5 litrů až po 7 litrů. Domácnost o 3 členech si vystačí s variantou do tří litrů. Vícečlenné rodiny pak využijí 4 a více litrů. Pozor, nevyplatí se brát větší variantu, pokud opravdu nebude využívána. Ingredience se při malém množství ve velké míse nemusí dostatečně promíchat.

Funkce

  • Funkce kuchyňského robota se ve většině případů odvíjí od nástavců, které jsou součástí balení. Eventuálně je zde také možnost jejich dokoupení. Budete-li tedy potřebovat, můžete s robotem mlít maso, lisovat atp. Standardně se do základní výbavy přidávají metly na hnětení těsta, šlehání či míchání. Praktické je, pokud robot nabídne několik rychlostí míchání. Mezi funkce, jež nejsou zcela standardní, patří například různé bezpečnostní pojistky či turbo výkon.

Rozměry a design

  • Plánujete-li skladování na lince, bude pro Vás vzhled velice podstatnou částí při výběru. Některé modely jsou designově tak propracované, že perfektně zapadnou do Vaší kuchyně. Zároveň se zamyslete nad rozměry, aby robot nezabíral příliš mnoho místa. Pokud jej budete po každém použití ukládat do jedné ze skříní, berte v potaz hmotnost.

 


 

Tak a teď už při výběru neudělám chybu!