Jak vybrat kuchyňskou váhu?

Vybrat kuchyňskou váhu není žádná věda, nicméně, jak tomu u podobných spotřebičů bývá, na trhu jich je široká škála. Zaměříte-li se tedy na základní parametry, dle kterých se tento pomocník vybírá, vyvarujete se případnému zklamání.

typy kuchyňských vah

 


 

1) Typ

 • Obecné dělení kuchyňských vah je na digitální a mechanické.
  • V případě pořízení digitální váhy se nám dostane přesnějšího měření, menších rozměrů a možnosti změny měrných jednotek, na druhou stranu bude pravděpodobně ve většině případů dražší.
  • Mechanická váha zvládne vyšší hmotnost, bude levnější a nebude potřebovat baterii. Mnoho lidí si jí navíc pořídí z důvodů designových. Její retro vzhled je často nenahraditelný.

 

 • Provedení digitálních vah dále nalezneme následující:
  • závěsné váhy
  • váhy s hladkou plochou
  • váhy s odnímatelnou miskou či jinou nádobou

 

2) Nosnost a přesnost

Ve valné většině případů se setkáte s kuchyňskými váhami, které mají nosnost mezi 2-5 kg, což je naprosto dostačující. Při běžném vaření stěží využijete i zmíněné dva kilogramy. Nosnost nad 5 kilogramů je obvykle pro domácnost naprosto zbytečná, najdou se však tací, jež využijí i tuto variantu.

Pak je zde možnost pořízení váhy s nosností do 10ti kilogramů, či vyššíAť je nosnost jakákoliv, přesnost digitálních vah by zpravidla neměla být jiná než 1-2 gramy. Váhy mechanické pak mohou mít přesnost s odchylkou až 20 gramů.

 

3) Materiál

Kuchyňské váhy najdeme ve třech provedení – skleněné, plastové a z nerezové oceli. Dbáme především na hygienu a údržbu. Všechny tři zmiňované materiály kladené nároky splňují, každý z nich má však své pro a proti.

Plast

je levnější, omyvatelnost je snadná, jen tak se nepoškodí a nezanechává otisky prstů, na druhou stranu, odolnost proti přenosu pachu a chutí nezaručí.

Sklo a nerez

jsou dražší, naprosto odolné proti přenosu pachu a chuti, splní nejvyšší hygienické požadavky a nejsou údržbově náročné.

 

4) Funkce

Nutriční váhy

nabídnou volbu přísad, váha vypočítá nutriční hodnotu

TARE

váha odečte hmotnost nádoby

Změna měrné jednotky

 


 

Tak a teď už při výběru neudělám chybu!